A túlérzékenység nemcsak kellemetlen, de az idegrendszert is túlterheli. Az érintettek ingerültebbek, gyorsabban fáradnak el, és nehezen koncentrálnak, különösen zajos környezetben.
Egy iskolás gyerek, aki a tanórák alatt folyamatosan zajokat próbál kizárni, már az első óra végére kimerülhet, míg társainak ez csak a negyedik-ötödik órára következik be.
Más gyerekek zajtűrése lesz rosszabb, megint másoknak artikulációs, logopédiai zavarokat okoz.
Felnőtteknél a helyzet hasonlóan nehéz lehet. Képzeld el, hogy egy munkahelyen kell teljesítened, miközben minden billentyűzetkattintás vagy székcsikorgás éles fájdalomként hat rád. Képtelen vagy odafigyelni arra, akivel beszélsz, mert a kollégáid rádiót hallgatnak, és úgy tűnik, ez csak téged zavar…
Vagy elmész egy vacsorára a barátaiddal és egy idő után azt veszed észre, hogy nem érted, amit mondanak neked, mert túl sok a körülötted lévő inger. Sokan arra panaszkodnak, hogy autózás közben nem értik a beszédet, az autó zaja minden mást elnyom.
Ezek azok a szituációk, amikor érdemes felmérni, fennállhat-e nálad vagy a gyermekednél túlérzékenység, mert egy rendkívül egyszerű tanuláson alapuló módszerrel nagyon gyorsan orvosolható a probléma.